Når man først kommer til Signe Nordal og hendes familie hus i Sondrup ved Horsens, kan man være tilbøjelig til at tro, at man er havnet på en eksotisk destination i Østen.
Her er en særlig frodighed og vildskab i naturen omkring huset, og der er intet hegn eller mur omkring familiens fristed, for i Sondrup findes en særlig fri ånd, hvor den lille bys beboere sætter en ære i at nyde naturen, det frie liv, kreativiteten og glæden ved de særlige og smukke omgivelser.
Flere fine boligreportager: Herskabslejlighed med skæve vinkler og farverige rejsefund
Mere boliginspiration: Genbrugsjægere med sans for klassisk design
Indretning af hjemmet:
Indretning både ude og inde hænger tæt sammen med naturen, ikke på den romantiske måde, men på en rå måde, der skaber en så fin balance mellem ude - og inderum, at de flere steder næsten smelter sammen. Og så er indretningen præget af de mange sjove fund fra rejser gennem et helt liv. På en lunsommerdag i huset i Sondrup synes der ikke at være mange kilometer til hverken Bali eller Indien.
Kom med indefor i det charmerende hus:
lukusboheme


Spisebordet er lavet af indiske jernbanesveller og er Signes yndlingsmøbel. Det rå epoxybehandlede betongulv, som er lagt i hele stueetagen, og metalstolenen fra Nordal skaber en cool kontrast til bordets bløde look.


Badeværelset bærer ligesom resten af huset tydeligt præg af Signes mange rejser til Østen. Hylderne bag toilettet er en god made at udnytte bagpladsen på.


Fra soveværelset er det et skønt kig til terrassen, hvor man kan indtage sin morgenmad, når vejret er godt.


Signes hjemmekontor i husets nederste etage er smukt indrettet med et kinesisk bord med drivtømmeroverflade. Bordet er altid fyldt med spændende nye vareprøver til de kommende kollektioner.


Stilen ligger i mikset. En helt speielt blanding af nordisk og indisk.
lukusboheme
Vild med genbrug? Se også de fine fund i den smukke murermestervilla