Desserter og kager

"Den store Bagedyst": Kardemommekringle med citron og vanille

Annemette Voss fra ”Den store Bagedyst” på DR1 har i denne uge lavet en lækker opskrift på en kardemommekringle, som hun deler med jer lige her.
af Annemette Voss / Foto: Privat17.09.2013

I sidste uge delte Annemette Voss fra "Den store Bagedyst" en opskrift på lækre æblemuffins med os på madogbolig.dk, og i denne uge er det en skøn kardemommekringle med citron og vanille, der er på menuen.

Servering: 10 personer
Sværhedsgrad: Let
Arbejdstid: 30 min
Hævetid: 2 x 30 min.
Bagetid: 20-25 min

Opskrift på "Kardemommekringle med citron og vanille"
Gærdej:
50 g gær
2 dl mælk
2 æg (M/L)
2 spsk sukker
1 tsk stødt kardemomme
1 tsk salt
500 g hvedemel (ca.)
125 g blødt smør

Remonce:
150 g blødt smør
1 dl sukker
2 tsk stødt kardemomme
1 citron, revet skal
½ stang vanille, kornene

I øvrigt:
1 æg til pensling
Perlesukker
Mandelsplitter til pynt
Kandiseret citronskal

Læs også: Annemette fra "Den store Bagedyst": Jeg er fan af Blomsterberg! (link fjernet)


Fremgangsmåde:

Gærdej:

  • Oplæs gær i mælken. Pisk æggene i. Tilsæt sukker.
  • Tilsæt halvdelen af melet og rør dejen rigtigt godt igennem. Der kan med fordel anvendes en røremaskine.
  • Tilsæt salt og kardemomme.
  • Rør det bløde smør i dejen.
  • Tilsæt lige akkurat nok mel til at dejen slipper bordet/skålen. Form dejen til en kugle og lad den hæve i 30 min i en skål under et fugtigt klæde.

Remonce:

  • Nu kan du røre alle ingredienserne til remoncen sammen.

Sådan laver du kardemommekringlen:

  • Vend dejen ud på et meldrysset bord og ælt den hurtigt igennem.
  • Rul dejen ud i et rektangel på ca 60x40 cm - det kræver god bordplads.
  • Fordel remoncen på dejen. Kom helt ud til kanten. Rul dejen sammen på den lange led til en slags roulade. Løft rouladen over på en bageplade beklædt med bagepapir og læg den i en cirkel. Tryk enderne godt sammen.
  • Klip med en saks lodrette snit direkte ned i dej-rouladen med tre cm mellemrum. Sørg for at komme ¾-dele ned gennem rouladens tykkelse. Gør dette hele vejen rundt. Fold nu de klippede snit ud til siden skiftevis mod højre og venstre. Når dette er gjort hele vejen rundt bliver resultatet virkelig fint og smukt. Se hvordan her på Annemettes blog! (link fjernet)
  • Lad kringlen efterhæve i 30 min. til dobbelt størrelse under et viskestykke. Pensl med sammenpisket æg.
  • Drys med perlesukker. Bag kardemommekringlen i ca 25 min ved 200 grader, til kringlen er gylden.
  • Kringlen køler af på bagepladen, inden den dekoreres med mandler og kandiseret cirtronskal.

Her kan du følge Annemette fra "Den store Bagedyst" på facebook!

Sponsoreret indhold